Jakub Platil (dyecomb.sw): Špička českého barberingu a ambasador Beviro

Jakub Platil (dyecomb.sw): Špička českého barberingu a ambasador Beviro

Jakub Platil (alias dyecomb.sw) patří mezi absolutní špičku českého barberingu. Pod rukama mu prošla jména jako Jaromír Jágr, Yzomandias, Nik Tendo, Maniak, Marpo a řada dalších. Úspěchy má ale i v zahraničí. Jako jediný Čech totiž působí na mezinárodních show The Great British Barber Bash a spolupracuje například s designéry Gravelli.

Patří mezi nejnovější generaci barberů - barevné vlasy, tetování po celém těle, high fashion oblečení a propojení s rapem. Dnes stříhá v pražském studiu Charakter a je ambasadorem pro značku Beviro.

Začněme od úplného začátku, Jakube, odkud pocházíš a jaké sis prožil dětství?
Narodil jsem se v Jičíně, ve městě pohádek, takže se dá říct, že jsem tak trošku Cipísek (směje se). Dětství bylo fajn. Díky bohu, že jsem ho prožil ještě jako normální kluk, co si hrál u babičky na písku pomalu do puberty a podobně. Protože dneska tomu tak už bohužel není.

Bavila tě škola? Jaký typ žáka jsi byl? Vzorňák, záškolák, sběrač poznámek?
Totální sběratel poznámek. Školním rozhlasem se ozývalo jenom moje jméno, spolu s dalšími třemi spolužáky. Byli jsme banda mladých gaunerů.

Kadeřnická škola ti dala pouze základy. Byla to velká změna, přejít z učení do praxe? Bylo to složité?
Nejvíc! Pamatuju si to dodnes. Měl jsem první týden ostříhat jedné paní podkovu a řekl jsem jí, že to zvládnu, protože jsem chtěl stříhat. Přitom jsem to ale neuměl a totálně jsem to samozřejmě pos*al.

Během dalších pár let, už jako zkušený kadeřník, jsi objevil barbering a rozhodl ses do něj pustit naplno. Našel sis barbering sám, nebo tě s ním někdo seznámil?
Klientka, která za mnou chodívala už několik let na melíry, mi tenkrát ukázala video z Amsterdamu, kde dělali razor fade* a mě to totálně dostalo! Jak technika střihu a holení, tak styl holiče!

*razor fade = typ střihu, kde jsou oholeny vlasy po stranách a vzadu, délka vlasů se směrem nahoru zvyšuje a výsledkem je právě “fade”

Jaká byla tvoje kariérní cesta po salonech? Je studio Charakter pomyslný vrchol, nebo míříš dál?
Bylo to dost obtížný a jelo se na střídavej provoz. Ne pokaždé je člověk všude spokojenej, ať už kvůli kolektivu, nebo kvůli podmínkám… Charakter určitě zatím není vrchol, protože plánujeme už 2 roky další a větší krok, co se týče rozšíření.

Jak studio Charakter přežívá pandemii? Zkoušeli jste něco na záchranu?
Děláme co můžeme, asi jako každej druhej dneska v téhle situaci. Každý na to máme trošku jinej pohled, ale určitě se neválíme nonstop jenom doma na zadku. Snažíme se dělat cokoliv, co jde, abychom tuhle dobu přežili. Je přece jenom haluz bejt zavřenej už tři čtvrtě roku a nic nedělat.

Jsi ochotný kvůli důležitějším klientům (výše zmínění rappeři a podobně) třeba přehodit rezervaci? 
Záleží na spolupráci. Mám pár výjimek, ale určitě nebudu rušit nebo přesouvat klienta kvůli někomu, kdo je možná něco víc. Beru všechny úplně stejně, na jedný linii.

Co jsou tvé největší kariérní úspěchy? A klidně k tomu přidej i úspěchy z osobní sféry.
Jako osobní úspěch beru to, že když se pro něco rozhodnu, tak mě nikdo nezastaví. A samozřejmě kariérní je asi ten, že jsem mohl vystupovat po celé Evropě s nejznámějšími jmény z celého světa barberingu na jednom pódiu, jako bych byl stejně dobrej…a to jako jedinej z Česka a Slovenska.

Jakub Platil a Pakkawood Shavetta, české ostré kombo

Úroveň českého barberingu versus zahraničí - dá se to porovnat? Jak jsme na tom třeba se zbytkem Evropy, nebo v globálním měřítku - se zbytkem světa?
Jelikož vše máme ze světa, tak si myslím, že se nikdy nebudeme rovnat. Protože oni budou vždy o krok napřed před námi. A tím nemyslím úplně kvalitu práce, spíš celej vizuál a podobně.

Jaké podle tebe máme očekávat trendy v kadeřnictví v nejbližších pár letech? 
Co se týče trendu, vše se pomalu vrací, ať už v oblečení nebo vlasech… Já na to nikdy nenahlížím tím stylem, že příští rok se budou nosit delší nebo kratší vlasy. Přijde mi to jako hloupost, každej má jinej styl a vždy se najde někdo s jiným trendem.

Mají barbeři svojí komunitu? Znáš se třeba díky ní s českými a zahraničními osobnostmi barberingu?
Samozřejmě - díky cestování po světě a společné vizi jsem se seznámil s několika lidma ze světa a bereme se jako jedna rodina, která pro každého udělá cokoliv. Nejlepší vztah mám asi s klukama z Ameriky, Austrálie, Irska + samozřejmě z Británie. Titan Barber s Tailorem jsou skvělí kamarádi a hlavně showmani. S nima jsem se nikdy nenudil. Ještě určitě Rowdy a Damian, nebo další a další...

Na začátku jsem zmiňoval, že jsi ambasadorem pro Beviro. Jak vlastně vznikla tahle spolupráce? A je to tak, jak sis představoval?
Přišel jsi za mnou před cca 2 roky a já tě vlastně poslal do p*dele, protože jsi měl sice super kolínské, ale stavěli jste to hlavně na olejích a balzámech na vousy, v tom já se nevidím. Takže jsem ti řekl, ať přijdeš, až uděláš super sea salt a pastu na vlasy. Trvalo ti to dva roky, ale přišel jsi.

V čem vidíš hlavní hodnoty a přidanou hodnotu Bevira?
Že je to kvalitní a česká značka!

Při tvojí práci - jsou už nějaké produkty Beviro, u kterých víš, že by ses bez nich už neobešel? 
Miluju Sea Salt Spray! A pak budu mluvit určitě za všechny, že kolínský jsou skvělý!

Slaný texturizační sprej se střední fixací

Pasty na vlasy máme se střední a silnou fixaci, jak se ti s nimi pracuje v porovnání s ostatními pastami? Preferuješ jednu z nich?
Každá značka má něco do sebe a každý musí přijít na chuť té své a já osobně volím vždy radši střední variantu.

V rámci stylingu vlasů, kromě tvarujících past, co si myslíš o slaných sprejích?
Co se týče používání sea salt spreje, tak určitě do vlhkých a umytých vlasů, cca 20 cm od pokožky a rozčesat, nebo prohrábnout rukou a poté vysušit. Osobně ho používám nejvíce u kratších střihů popřípadě u delších vlnitých nebo kudrnatých. Plus se s nimi každý musí naučit pracovat co nejlépe, aby měly správný účinek.

Co říkáš na Beviro šampony?
Sám je používám i doma, konkrétně denní šampon. Na můj typ vlasů je to pecka! Nikdy jsem asi nebyl spokojenější s šamponem.

Jak bys zhodnotil naše kolínské? Která se nejvíc líbí zákazníkům a která tobě?
Já mám nejradši Sweet Armour a u klientů používám převážně Cosa Nostru. Pak záleží už na typu klienta a podobně.

A co vlastně Jakub Platil dělá ve svém volném čase? Slyšel jsem, že jsi nadšený rybář...
Jojo, začal jsem po 15 letech rybařit. A dost mě to zase vzalo. Dědeček byl rybář a my chodívali s tátou už od mala do mých 15 let (cca), než jsem začal mít jiné koníčky. A jak jsem zmiňoval na začátku, dělám vše, co zrovna v tu dobu chci dělat a nebo to vnímám jako správnou a obohacující věc.


Líbil se vám článek? Sdílejte!

Martin Fix

Další články

Víme proč jste tady (nebo si to alespoň myslíme). Zvědavost. Láká vás myšlenka na Natural Beard Booster - na husté vousy, ale potřebujete více…

Jakub Platil (alias dyecomb.sw) patří mezi absolutní špičku českého barberingu. Pod rukama mu prošla jména jako Jaromír Jágr, Yzomandias, Nik Tendo,…

Sledujte nás na
@beviro_cz

Všechny novinky najdete na našem   Instagramu