Olej a balzám na vousy: jaký je mezi nimi rozdíl?

Olej a balzám na vousy: jaký je mezi nimi rozdíl?

Když jsme vyvíjeli naše oleje a balzámy na vousy, spolupracovali jsme s cca 50 barbery napříč celou republikou. Ti nám pomohli vylepšit složení, vybrat ty správné vůně a maximalizovat funkčnost. Ptali jsme se, jaký je rozdíl mezi olejem a balzámem, a co je zkrátka lepší. A víte jak to je: 100 lidí, 100 chutí. Olej a balzám má každý své místo - ale nehledejme v tom vědu, níže jsme vám sepsali základní rozdíly.

Oleje vs. balzámy

Rozdíl na první pohled? Pevné a kapalné skupenství. Co vám ale bude lépe vyhovovat? A co od přípravku na vousy vlastně očekáváte? 

Primární funkcí oleje na vousy je hydratace a výživa pokožky. S růstem plnovousu je spojena vysušená a podrážděná pokožka, ta je důvodem nesnesitelného svědění, kterého se můžete pomocí oleje na vousy zbavit. Mimo to oleje na vousy dodávají lesk, vaše vousy změkčí a parádně navoní. Vousy nebudou škrábat vaše drahé polovičky a navíc jim ještě budou vonět. Win-win. Oleje se díky své kapalné formě lépe vstřebají do pokožky a do vousů, jsou lehčí (vhodnější na léto), dříve ovšem vyprchají a dříve se vytratí vůně.

Primární funkcí balzámu na vousy je ochrana a styling. Správné množství balzámu ochrání vaše vousy před vnějšími vlivy (díky hutnější konzistenci jsou balzámy vhodnější na zimu), vyživí vous i pokožku a zajistí fixaci. Lépe zkrotí sebevětší nepoddajný vous, upraví jej do vámi požadovaného tvaru a má téměř totožné výživové hodnoty jako olej. Pokud patříte mezi vousáče s tenkými nepravidelnými vousy, po použití balzámu vous nabere objemu a hustotě. Dále jeho skupenství přináší výhodu v trvanlivosti - fixace, ochrana a výživa vydrží celý den. Naopak se o oproti oleji o něco hůře vstřebává do pokožky a vousů.

Balzámy se hodí na styling delších a nepodajných vousů.

Rozdíly ve složení

U složení obecně naleznete pár rozdílů, výsledky budou ovšem podobné. U kvalitních olejů je základní složka kombinace vyživujících olejů - to z něj dělá olej. U balzámu je základní ingrediencí bambucké máslo. 

U našich výrobků máme v olejích složení stejné jako v balzámech, v balzámu je pouze navíc bambucké máslo a kandelilový vosk - na ztužení a styling.

Jak správně používat

Olej nakapejte do dlaně a důkladně vmasírujte do vousů a pokožky pod nimi. Doporučené množství je podle pocitu a velikosti vousů: 4 až 8 kapek, 1-2x denně.

Balzám naberte v přiměřeném množství a rozehřejte v dlaních. Rozpuštěný balzám pak vetřete do vousů a pokožky pod nimi. Pro jednodušší tvarování použijte kartáč, případně fén, žehličku nedoporučujeme. Při kartáčování ze shora dolů vousy uhladíte, zdola nahoru vousům dodáte objem.

Pro olej i balzám platí, že lépe budou fungovat a vyživovat vaše vousy na prokrvené pokožce. Tu si zajistíte pravidelným (+- 1x denně) kartáčováním vousu a tváře.

Dají se i kombinovat?

Pokud pěstujete delší vous, můžeme vám jedině doporučit olej s balzámem kombinovat. Buďto souběžně - olej i balzám po sobě, nebo v intervalech ráno a večer. Balzám nanesete ráno a do večera máte vystaráno, večer olej nanesete zhruba 1-2 hodiny před spaním, aby vaše pokožka zůstala hydratovaná celou noc. Při kombinaci používejte vždy ideálně stejnou parfemaci, aby se vůně nepřekrývaly.

Kam dál?

Není zde co komplikovat. Pokud raději používáte tuhou formu, balzám je pro vás ta správná volba. Pokud máte raději tekutou formu, přijďte si pro olej. Ať si vyberete oboje, nebo ani jedno, vaše volba nám bude svatá. Pokud si chcete přečíst o olejích na vousy dopodrobna, tak můžete tady. Pokud vás zajímá kompletní složení našich olejů a balzámů, tak to naleznete na kartě produktů a pokud už máte pro dnešek se vzděláváním splněno, díky za váš čas. 

Zdar a sílu do života, vaše Beviro


Líbil se vám článek? Sdílejte!

Martin Fix

Další články

Víme proč jste tady (nebo si to alespoň myslíme). Zvědavost. Láká vás myšlenka na Natural Beard Booster - na husté vousy, ale potřebujete více…

Jakub Platil (alias dyecomb.sw) patří mezi absolutní špičku českého barberingu. Pod rukama mu prošla jména jako Jaromír Jágr, Yzomandias, Nik Tendo,…

Sledujte nás na
@beviro_cz

Všechny novinky najdete na našem   Instagramu